Ecobee
Ecobee Smart Thermostat Premium
Smart Thermostat Series • Smart Thermostat Controller
Quick Info
Type
Smart Thermostat
Application
Residential HVAC
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Communication
Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4GHz), Bluetooth
Panel Size
109.2 x 109.2 x 26 mm
Top-of-the-line smart thermostat with built-in air quality monitor, Alexa speaker, and premium zinc die-cast construction. Includes SmartSensor.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touchscreen + side buttons |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal + SmartSensor compatible |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 109.2 x 109.2 x 26 mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 227 g |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V Heating Power | Input |
Red
|
|
| 24V Cooling Power | Input |
Red
|
|
| 24V Common | Input |
Blue
|
|
| Fan | Output |
Green
|
|
| Compressor Stage 1 | Output |
Yellow
|
|
| Compressor Stage 2 | Output |
Light Blue
|
|
| Heat Stage 1 / Aux | Output |
White
|
|
| Heat Stage 2 / Aux | Output |
Brown
|
|
| Reversing Valve | Output |
Orange
|
|
| Accessory (HUM/DEHUM/HRV) | Output |
Various
|
|
| Power Extender Kit | Special |
N/A
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| TEMP_UNIT | Temperature Unit | F/C | F | |
| HEAT_TEMP | Heat Setpoint | 45-92°F | 68 °F | |
| COOL_TEMP | Cool Setpoint | 45-92°F | 75 °F | |
| FAN_MIN | Minimum Fan Runtime | 0-55 min/hr | 0 min | |
| SMART_HOME | Smart Home/Away | On/Off | On | |
| SENSOR_AVG | Sensor Participation | Average/Individual | Average | |
| HEAT_DIFF | Heat Differential | 0.5-3°F | 0.5 °F | |
| COOL_DIFF | Cool Differential | 0.5-3°F | 0.5 °F | |
| COMP_MIN | Compressor Min Off Time | 1-20 min | 5 min | |
| STAGE_TIMER | Stage Timer | 5-60 min | 10 min | |
| AUX_LOCKOUT | Aux Heat Lockout | -15 to 65°F | 35 °F |
Error Codes
CAL1