Ecobee
Ecobee Smart SI Business
Business Series • Commercial Thermostat Controller
Quick Info
Type
Commercial Thermostat
Application
Light Commercial
Probe Inputs
1
Relay Outputs
0
Communication
Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4GHz)
Panel Size
109 x 109 x 25 mm
Commercial version designed for small businesses with fleet management, scheduling, and energy reporting. Supports multiple locations from single dashboard.
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Display Digits | - |
| Buttons | Touchscreen |
Power Supply
| Voltage | 24V AC |
| Voltage Range | 20-30V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Internal + SmartSensor compatible |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | 109 x 109 x 25 mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | - |
| Weight | 185 g |
Operating Conditions
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V Heating Power | Input |
Red
|
|
| 24V Cooling Power | Input |
Red
|
|
| 24V Common (required) | Input |
Blue
|
|
| Fan | Output |
Green
|
|
| Compressor | Output |
Yellow
|
|
| Heat | Output |
White
|
|
| Reversing Valve | Output |
Orange
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| TEMP_UNIT | Temperature Unit | F/C | F | |
| HEAT_MAX | Maximum Heat Setpoint | 45-92°F | 72 °F | |
| COOL_MIN | Minimum Cool Setpoint | 45-92°F | 70 °F | |
| SCREEN_LOCK | Screen Lock | On/Off | Off | |
| OCC_SCHED | Occupancy Schedule | Time-based | 7am-6pm |
Error Codes
SENS