Delta Electronics
DTM48V
DTM Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Multi-Channel Control
Probe Inputs
4
Relay Outputs
4
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
96x48 mm
4-channel multi-loop temperature controller
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED Matrix |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 6 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 18VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 4 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 4 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 96x48 mm |
| Depth | 100 mm |
| IP Rating | IP54 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | 0 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Temperature Inputs | Input |
sensor
|
|
| Channel Outputs | Output |
relay
|
|
| Modbus | Communication |
comm
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV1-4 | Channel Set Values | Input range | 0 °C | |
| P | Proportional Band | 0~9999 | 30 °C | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 200 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 50 sec |
Error Codes
CH1-4 Err