Delta Electronics
DTC1000R
DTC Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Networked Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
3
Communication
RS485/RS232/Ethernet (optional modules)
Panel Size
96x48 mm
Modular temperature controller with extensive communication options
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 5 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 12VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.1% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 3 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 96x48 mm |
| Depth | 120 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Main Input | Input |
sensor
|
|
| Auxiliary Input | Input |
sensor
|
|
| Digital Inputs | Input |
digital
|
|
| Relay Outputs | Output |
relay
|
|
| Analog Output | Output |
analog
|
|
| Communication | Communication |
comm
|
|
| AC Power | Power |
power
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input range | 0 °C | |
| P | Proportional Band | 0.0~999.9 | 5.0 % | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 120 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 30 sec | |
| PrG | Program Number | 1~30 | 1 | |
| SEG | Segment | 1~16 | 1 |
Error Codes
Err.I1