Delta Electronics
DTB4896VR
DTB Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
2
Relay Outputs
2
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
48x96 mm
1/8 DIN advanced PID with multiple outputs
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 10VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 2 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 2 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x96 mm |
| Depth | 100 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| Input 1 | Input |
sensor
|
|
| Input 2 | Input |
sensor
|
|
| Relay 1 | Output |
relay
|
|
| Relay 2 | Output |
relay
|
|
| Analog Output | Output |
analog
|
|
| AC Power | Power |
power
|
|
| RS485 | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input range | 0 °C | |
| P | Proportional Band | 0.1~999.9 | 5.0 % | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 200 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 50 sec | |
| O2F | Output 2 Function | Heat/Cool/Alarm | Alarm | |
| dEb | Dead Band | 0~999.9 | 2.0 °C |
Error Codes
Err1