Delta Electronics
DTB4848VR
DTB Series • Industrial PID Controller
Quick Info
Type
Industrial PID
Application
Process Control
Probe Inputs
1
Relay Outputs
1
Communication
RS485 Modbus RTU
Panel Size
48x48 mm
1/16 DIN advanced PID with pulse output and Modbus
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED |
| Display Digits | 4 |
| Buttons | 4 |
Power Supply
| Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Range | 85-264V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 8VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 1 |
| Probe Type | Universal (TC/RTD/mA/V) |
| Temp Range | -°C |
| Accuracy | ±±0.2% FS |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 1 |
| Relay Rating | 3A/250VAC |
Physical
| Panel Size | 48x48 mm |
| Depth | 100 mm |
| IP Rating | IP65 (front) |
Operating Conditions
| Operating Temp | -10 to 55°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| TC/mV Input | Input |
sensor
|
|
| RTD Input | Input |
sensor
|
|
| mA/V Input | Input |
sensor
|
|
| Relay Output | Output |
relay
|
|
| Pulse/SSR Output | Output |
relay
|
|
| AC Power | Power |
power
|
|
| RS485 A/B | Communication |
comm
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| SV | Set Value | Input range | 0 °C | |
| InP | Input Type | Universal | K | |
| P | Proportional Band | 0.1~999.9 | 5.0 % | |
| I | Integral Time | 0~9999 | 200 sec | |
| D | Derivative Time | 0~9999 | 50 sec | |
| Ct | Cycle Time | 0.1~120 | 2 sec | |
| At | Auto-tune | OFF/ON | OFF | |
| Add | Modbus Address | 1~255 | 1 |
Error Codes
Err1