Belimo
AF24-MFT-S
AF Series • HVAC Controller
Quick Info
Type
HVAC
Application
Damper Control
Probe Inputs
0
Relay Outputs
0
Communication
MP-Bus (optional)
Panel Size
- mm
Spring return damper actuator with integrated multifunctional control
Technical Specifications
Display & Interface
| Display Type | LED indicators |
| Display Digits | - |
| Buttons | 1 |
Power Supply
| Voltage | 24V AC/DC |
| Voltage Range | 19-30V AC/DC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | 6VA |
Sensor Inputs
| Probe Inputs | 0 |
| Probe Type | - |
| Temp Range | -°C |
Relay Outputs
| Relay Outputs | 0 |
| Relay Rating | - |
Physical
| Panel Size | - mm |
| Depth | - mm |
| IP Rating | IP54 |
Operating Conditions
| Operating Temp | -30 to 50°C |
Wiring Terminals
| Terminal | Function | Type | Wire Color |
|---|---|---|---|
| 24V AC/DC (+) | Power |
power
|
|
| 24V AC/DC (-) | Power |
power
|
|
| Control Signal | Input |
analog
|
|
| Position Feedback | Output |
analog
|
Important: Always disconnect power before wiring. Verify terminal numbers with the actual controller label before connecting.
Parameter Settings
| Code | Parameter | Range | Default | Description |
|---|---|---|---|---|
| Pos.0 | Position at 0V/4mA | 0/90 | 0 ° | |
| Pos.10 | Position at 10V/20mA | 0/90 | 90 ° | |
| Mode | Control Mode | 0-10V/4-20mA/Float | 0-10V |
Error Codes
LED Fast Flash